Novinky

Obrázek není k dispozici

Co je to SCORM a k čemu je dobrý?

 

Setkali jste se v oblasti e-learningu s touto zkratkou a nevíte, "která bije"? Není to tak složité Usmívající se

Standard

Zjednodušeně řešeno, SCORM je standard formátu e-learningového obsahu (části kurzu - modulu nebo celého kurzu) pro výměnu kurzů. Obsah vyrobený v souladu s tímto standardem bude fungovat v jakémkoliv LMS systému, který jej podporuje. Standard SCORM definuje zejména 2 věci:

  1. Formát souboru -- jedná se o ZIP archív
  2. Komunikaci s LMS -- javascriptové API

Výhody standardu SCORM

Výhody přenositelnosti a znovupoužití vzdělávacích materiálů jsou evidentní. Pokud si například koupíte hotový kurz od z katalogu dodavatelů kuzů, nebo jej budete tvořit sami v nějakém software pro tvorbu e-learningového obsahu 3. strany, můžete jej nahrát do vašeho LMS a vše bude fungovat.

Distribuce kurzů ve formátu SCORM

Podívejte se na použití formátu SCORM v distribuci e-learningového kurzu k uživatelům.

Jak vytvořit obsah ve standardu SCORM

K tvorbě e-learningového obsahu ve formátu SCORM slouží specializované authoringové nástroje. Mězi nejrozšířenejšní patří:

  • Adobe Captivate
  • Articulate Storyline
  • Lectora
  • iSpring Suite

Prostředí těchto aplikací vypadá podobně jako PowerPoint. iSpring Suite dokonce pracuje jako nádstavba PowerPointu.

Mám obsah ve SCORMu a potřebuji jej upravit, jde to?

Ne, nejde. Alespoň ne snadno ani komfortně. Důvodem je, že SCORM je exportním formátem, jedná se tedy o výstup určený k distribuci.

Authoringové nástroje pracují pouze se zdrojovým souborem vlastního formátu, například Articulate Storyline pracuje se soubroy typu .story. Tento zdrojový soubor tedy nutně potřebujete k úpravám. Jakmile provedete úpravy zdroje, provedete export nové verze SCORM vašeho kurzu či modulu a ten nahrajete do LMS.

Pokud zdrojové soubory nemáte a nutně potřebujete úpravu provést, nejjednodušší řešení je obvykle obsah vytvořit znovu v authoringovém nástroji a z SCORM balíčku získat například grafiku, fotky, obrázky a zejména videa, které by bylo drahé vytvořit znovu.

Více informací o SCORM na Wikipedii

Zaujali jsme Vás?

Rádi zodpovíme vaše dotazy.

Telefon: +420 777 967 347